Jaké živiny dodávat konopí a kdy?

Jaké živiny dodávat konopí a kdy?

Výživa konopí: Proč je to tak důležité?

Přemýšlejte o tom jako o výživě pro vaše děti. Jestliže já, jako máma dvou úžasných dětí - Bartoloměje a Magdaleny, nebyla tak pečlivá při jejich výživě, nejspíš by nedosáhli na svůj plný růst a vývoj. Stejně tak je to i s našimi rostlinkami konopí. Pokud jim nedáme všechny potřebné živiny, jejich růst a vývoj bude limitován. Ale nemusíte se bát, rozhodně je to mnohem jednodušší než vyživovat skutečné děti, to vám, jako matka, mohu zaručit.

Jaké živiny potřebuje konopí?

Abyste naše malé zelené kamarády dokázali správně vyživit, potřebujete znát základní stavební kameny jejich výživy. Mluvíme tedy o třech klíčových makroživinách - dusíku (N), fosforu (P) a draslíku (K). Ale nepřehlédněte ani mikroživiny jako vápník, hořčík, měď nebo železo. Ráda si to představuji jako velkou hostinu, kde dusík, fosfor a draslík jsou hlavními chody a ty ostatní jsou takové ty malé pochutiny, které celý zážitek dokreslují.

Kdy a jaké živiny podávat?

Jak už to bývá, vše má svůj čas. A stejně tak i podávání živin. V různých fázích růstu budou vaše rostlinky potřebovat různé živiny. Můžu vám říct, že můj muž, Roman, když zrovna nezahrává mariachi na své trubce na balkoně, tráví spoustu času v našem malém pěstitelském stanu, kde kontroluje, jestli naše rostlinky dostávají vše, co potřebují. Během fáze vegetativního růstu je důležitý dusík, zatímco během květu převažují fosfor a draslík. Ve fázi klíčení a kořenění by se mělo dávat jen minimum živin.

Poznávání nedostatku živin

Jak poznáte, že vašemu konopí něco chybí? No, rostliny vám to dají najevo. Stejně jako moje děti, které mi dají jasně najevo, když jim chybí nějaká sladkost. U rostlin to můžete poznat podle zbarvení listů, zpomaleného růstu nebo špatného vývoje květů. Takže pokud si všimnete nějakých změn, je čas vzít si na rostliny chvíli čas a zjistit, co jim chybí.

Jak podávat živiny?

Přistupujte k podávání živin jako k vaření. Kdo by chtěl přejídání nebo podvýživu, že? Je důležité najít tu správnou míru. A nezapomeňte, že stejně jako při vaření, i zde platí pravidlo: více neznamená lépe. Až budete příště míchat "koktejl" pro své rostlinky, mějte na paměti, že konopí preferuje mírně kyselé pH, ideálně mezi hodnotami 6 a 7.

Organické versus chemické hnojení

Přestože je moje přítomnost na veřejných místech často spojována s rozjívenými diskuzemi na téma „organické versus neorganické“, musím říci, že ve světě konopí je to stejně kontroverzní téma. Ačkoliv chemické hnojivo poskytuje na přímý zásah potřebné živiny, organická metoda nabízí harmonický přístup, který podporuje zdravý půdní ekosystém.

Tipy a triky pro dokonalé hnojení

A aby to všechno nebylo jen suchá teorie, dala jsem dohromady pár tipů, které by vám mohly usnadnit cestu k úspěšnému pěstování. Jako například, střídejte zalévání s hnojivem a bez hnojiva. Nebo pokud máte pocit, že přesolení hnojivem je nevyhnutelné, můžete využít „flushing“ metodu, která spočívá v důkladném propláchnutí půdy čistou vodou. A poslední tip na závěr: Pokud si nejste jistí, zda vaše rostlinky dostávají vše, co potřebují, může být dobré investovat do půdního testu nebo EC metru.

Na závěr bych chtěla dodat jednu věc: pěstování konopí, ať už pro osobní nebo léčebné účely, je proces, který vyžaduje trpělivost, péči a neustálé učení. Ale věřte mi, když říkám, že výsledek za to stojí. Nejenže se naučíte hodně o životním cyklu této úžasné rostliny, ale také budete moci vypěstovat konopí, které je přizpůsobeno vašim vlastním potřebám a preferencím. A věřte mi, není nic lepšího než okusit výsledek své práce.